Odbory

Hudobný odbor

Hudobný odbor je najpočetnejším na škole a člení sa na: klavírne, akordeónové oddelenie a oddelenie strunových, dychových, bicích nástrojov a spevu.

Záujemcom ponúka štúdium hry na klavíri, keyboarde, akordeóne, cimbale, husliach, kontrabase, zobcovej a priečnej flaute, klarinete, saxofóne, bicích nástrojoch, cimbale a spevu.

K vyučovaniu hry na nástroji patrí aj predmet Hudobná náuka. Hlavným cieľom je prepojenie teoretických vedomostí s praktickou hrou na hudobnom nástroji. Žiaci na hudobnej náuke získavajú všeobecné znalosti z hudobnej teórie, dejín hudby - zo života skladateľov, obdobia, v ktorom komponovali, počúvajú najznámejšie diela hudobných skladateľov.

Popri individuálnom vyučovaní hlavných predmetov škola poskytuje možnosti v komornej, súborovej a orchestrálnej hre, ktorá umožňuje žiakom precítiť krásu harmónie a zvukovú farbu hudobných nástrojov. Na škole  pôsobí: akordeónový orchester, školský orchester, ľudová hudba a spevácka skupina, tanečné skupiny a iné komorné zoskupenia. Do kolektívnej hry zapájajú triedni učitelia žiakov, ktorí majú záujem a už aj vedia svoju technickú zručnosť a hudobnú vyspelosť samostatne uplatniť v spoločnom hraní. Individuálna príprava nových partov prebieha v spolupráci s učiteľmi hlavných predmetov. V súboroch pôsobia žiaci  od tretieho ročníka prvej časti prvého stupňa a žiaci druhého stupňa. Výsledky práce v jednotlivých súboroch sú viditeľné na verejných koncertoch, kultúrnych programoch a rôznych  festivaloch v rámci mesta.

Okrem toho ponúkame žiakom možnosti štúdia voliteľných vyučovacích predmetov.

Ľudová hudba a spevácka skupina

Pôsobí na škole od roku 1989 spolu so speváckou skupinou. V jej začiatkoch ju viedli Karel Krátký, Irena Maliničová, neskôr Lýdia Valenčíková, Nina Birková a Anna Fundáková. Spevácku skupinu viedli Anna Fundáková a Pavol Ľonc. Na škole v nej pôsobilo už viac generácií žiakov. Jadro súboru tvoria starší žiaci, ktorí majú vzťah k folklóru a pri nich sa zaúčajú vždy mladší žiaci. Cieľom učiteľov je pripraviť žiakov v ľudovej hudbe na interpretáciu ľudových piesní a osvojenie si viacerých interpretačných – regionálnych štýlov, a uchovávať dedičstvo našich ľudových piesní. Ľudová hudba so speváckou skupinou vystupuje na verejných koncertoch, zúčastňujú sa folklórnych festivalov a rôznych vystúpení v meste a okolí.

Flautový súbor - Školský orchester

Najprv pôsobil na škole od roku 1994 flautový súbor, ktorý viedla učiteľka Magda Veľasová. Korepetítorom bol Martin Rusnák. Žiaci hrali skladby rôznych štýlových období, ale aj skladby tanečného a estrádneho  charakteru. V roku 2013 sa flautový súbor rozšíril o ďalšie nástroje, husle, bicie nástroje, gitaru, keyboard, klavír, i spev a premenoval sa na školský orchester. V súčasnosti ho vedú učitelia Magda Veľasová a Peter Hudák. Pravidelne účinkuje na verejných koncertoch a vystúpeniach v rámci mesta.

Akordeónový orchester

Svoju činnosť obnovil v školskom roku 2004/2005, kedy ho viedli Ľubomíra Kičková a Martin Rusnák. Navštevujú ho žiaci akordeónového oddelenia od tretieho ročníka prvej časti prvého stupňa a žiaci II. stupňa. Do hry sú zapojení žiaci na bicie, basgitaru, keyboard a podľa potreby žiaci aj z iných oddelení.  Orchester má 17-20 členov, pracuje pod vedením učiteľa Martina Rusnáka, ktorý je zároveň aj dirigentom. Všetky skladby od vzniku sú nahrané na CD. Orchester vystupuje 3 – 4 x ročne na verejných a výchovných koncertoch. Voľba repertoáru sa riadi technickou úrovňou orchestra. Repertoár je pestrý – pozostáva z diel klasickej hudby a skladieb tanečného a estrádneho charakteru. Orchestrálnou hrou poskytujeme žiakom radosť zo spoločného hrania a uplatnenie ich zručností a schopností na rôznych stupňoch ich hudobného vývoja.

Tanečné skupiny

V snahe rozšíriť ponuku ZUŠ vznikla v školskom roku 2004/2005 myšlienka založiť tanečnú kapelu, v ktorej by sa uplatnili starší žiaci v oblasti populárnej hudby. Založeniu predchádzalo materiálne zabezpečenie t.j. nástrojové vybavenie. Tanečné skupiny viedol Ján Škriniar, Peter Hudák, Vladimír Kaláb, Rastislav Hribik. V súčasnosti ju vedie učiteľ Peter Hudák, kapela vystupuje na verejných koncertoch, zúčastňujú sa  rôznych vystúpení v meste a okolí.

• Základná umelecká škola
    Študentská 1447/10